Luxor

Luxor, Karnak, Veset, Théby

Tuto poutavou destinaci můžeme nazvat "egyptským zázemím zázraků". Zde se kouzlíš z jednoho historického zázraku do druhého. Není třeba zdůrazňovat, že toto místo je živým obrazem starověkého Egypta. Je to jako vstup do pradávné historie skrze časovou bránu. Mimochodem, pyramidy v Gíze by mohly být trochu závistivé na návštěvnost tohoto místa. Už od dob starověku sem proudí turisté a není se čemu divit. V Luxoru lze nalézt téměř všechny ty největší poklady, které Egypt nabízí. V minulosti bylo toto místo známé jako Théby, avšak dnešní název Luxor vzešel až z pozdějších dob. Řekové mu říkali Théby, Egypťané Veset, a nakonec se zrodilo Luxor, což je odvozenina z arabského slova "al-Uqsur", což znamená něco jako Palác. Luxor je skutečně jako pohádka vyprávěná historií!


V Luxoru je takové množství památek, že nebudete vědět co dřív. I ti největší fandové egyptologie se budou muset smířit s tím, že za pár dnů pobytu nestihnou navštívit úplně všechno. 

Město Luxor se nachází v místě, kde původně ležely starobylé Théby (Veset). Théby se staly za 11. Dynastie hlavním městem Egypta a byly jím i v době Nové říše. V této době měly Théby na 50 tisíc obyvatel a rozkládaly se na území téměř 8 km2. S nástupem 21. dynastie jejich význam postupně slábl a město začalo upadat. V 7. stol. př. n. l. bylo město vypleněno Asyřany, roku 27 př. n. l. stihlo město ničivé zemětřesení. Zkáza byla dokončena postupnými nájezdy Římanů, Arabů i křesťanů. Théby postupně zcela zanikly a stopy po nich zmizely ve vrstvách písku a nilského bahna tak dokonale, že se po dlouhou dobu nevědělo, kde přesně se nacházely. Znovuobjeveny byly až v roce 1718. Část původního staroegyptského města ještě nebyla odkryta.

Na východním břehu se rozprostíralo "město živých" s paláci a městskými domy, zatímco část této oblasti zůstává stále skryta. Chrámů Karnak a Luxor se zde zachovaly dodnes. Na západním břehu Nilu leželo "město mrtvých" – nekropole s hrobkami panovníků, šlechty i obyčejných obyvatel. Zde se rozprostíraly rovněž zádušní chrámy. Korunou nekropole byl "Vrchol", hoře, v níž starověcí Egypťané věřili, že se nachází vstup do podsvětí. Dnes zde lze obdivovat Memnonovy sochy, Údolí králů, Údolí královen a chrám královny Hatšepsut.

Vznik města

Městský komplex vznikl pravděpodobně sloučením několika vesnic a díky strategické poloze rychle vzkvétal a bohatl. Prosperitu města zajišťovala obchodní stezka, která vedla z Núbie až k deltě Nilu a proto přes toto město proudilo zboží jak z jihu, tak ze severu Afriky. Navíc tudy projížděly karavany po obchodních stezkách spojujících Rudé moře a vnitrozemí Afriky. Tento čilý obchodní ruch v ulicích města vyžadoval téměř neustálé rozšiřování osídlené oblasti, ať už se jednalo o obchodníky, překupníky či osoby potřebné k zajištění provozu chrámů a ke službě kněžskému stavu. V době největšího rozkvětu čítalo město cca 50 000 stálých obyvatel, což bylo na tehdejší dobu neobvyklé množství lidí.


Památky města

Největším lákadlem je mezi památkami města Veset bezesporu královská nekropole, zejména pak Údolí králů, kde lze obdivovat někdejší slávu starého Egypta. Staroegyptské kulty někdejší víry pomůže poznat návštěva chrámu v Luxoru, Karnaku a nebo Hatšepsut.

Chrámové komplexy Karnak a Luxor

Nejnavštěvovanějším chrámovým komplexem jsou bezpochyby Karnak a Luxor. Tyto dva chrámy byly propojeny tříkilometrovou alejí lemovanou sfingami. Karnak patří mezi největší chrámové stavby jak starověkého, tak moderního světa a jeho monumentálnost okouzlí každého návštěvníka ihned po příchodu. Stavba chrámu začala kolem roku 2000 př. n. l. a byla dokončena až za vlády prvních Ptolemaiovců, což znamená více než 1700 let od zahájení. Je zasvěcen bohu Amonovi, přičemž jihovýchodní část je věnována jeho manželce, bohyni Mut, a severní část místnímu bohu Montuovi. Vstup do chrámu je lemován sfingami s beraní hlavou, což je jedna z podob boha Amona. Nejznámější částí je sloupová síň, postavená faraony Amenhotepem III. (střední řady sloupů měřící 23 metrů) a Seti I. (boční řady, kde sloupy měří 14 metrů). Hlavice sloupů jsou zdobeny květy lotosu nebo papyru, jak je běžné u egyptské architektury. Svatyně byla vybudována z červené žuly, vzácného materiálu v Egyptě, a původně sloužila jako úložiště posvátné bárky.

Luxorský chrám je známý zejména díky vstupu, kde sedí faraon Ramses II. v nadživotní velikosti. Ze šesti původních soch se dochovaly pouze dvě. Stavba samotného chrámu začala kolem roku 1500 př. n. l. a poslední úpravy proběhly přibližně ve stejnou dobu jako u Karnaku, za vlády prvních Ptolemaiovců. Podobně jako Karnak, i Luxorský chrám je zasvěcen bohu Amonovi a sloužil především k pravidelnému svátku Opet - obnově faraonovy vlády a znovuzrození.


Memnonovy kolosy

Memnonovy kolosy zůstávají zářivým pozdravem z dávných dob monumentálního chrámu. Postaveny na západním pobřeží, vykreslují obraz faraona Amenhotepa III. Původně se tyto sochy tyčily u vstupu do Amenhotepova zádušního chrámu, který dnes leží v zapomnění. Jejich jméno pravděpodobně získaly od Řeků, kteří ctili Memnona jako hrdinu trojské války a etiopského krále, zabitým jiným hrdinou – Achilleem. 


Chrám královny Hatšepsut

Hatšepsutin chrám je dalším zádušním chrámem na západní straně Nilu, který stojí za to navštívit. Je jedním z nejkrásnějších chrámů starověkého Egypta, ačkoliv nedosahuje velikosti a rozlohy Karnaku či Luxoru. Nachází se v Der el-Bahri a je obklopen skalním masivem, který vytváří přírodní amfiteátr. Příchod k chrámu je přes dlouhé nádvoří, kde dříve bývaly zahrady s květinami a stromy. Do chrámu se vstupuje širokými rampami, které střeží v prvním podlaží sochy lvů a ve druhém sochy Usirea. Samotný chrám je bohatě vyzdobený barevnými malbami zobrazujícími například Hatšepsutino božské zrození či výpravu do exotického Puntu.



Údolí králů

Údolí králů, to vznešené místo na západním břehu Nilu, kde odpočívají mocní vládci, princové a významní služebníci královského dvora. V jeho útrobách odpočívá 62 hrobek, z nichž nejzazší sláva připadá faraonu Tutanchamonovi. Jeho svatyně je jednou z mála neporušených, nepoznamenaných zlodějskou rukou. Zlaté poklady ostatních hrobek byly odneseny za dob Nové říše, ale Tutanchamonova pokladnice zůstala nedotčena. Všechny komory jsou zdobeny ohromujícími freskami, z nichž jen málo bylo restaurováno, přesto září svou krásou a sytostí barev. 


Údolí královen

Údolí královen je vlastně zrcadlovým odrazem Údolí králů. Zde byly uloženy do věčného klidu manželky faraonů, jejich dcery, nevěsty a další významné ženy dvora. Avšak nechybí ani hrobky princů, jako například hrobka tří synů faraona Ramesse III. Dosud bylo odhaleno 75 hrobek. Na rozdíl od hrobek v Údolí králů jsou tyto skromnější. Jedinou výjimkou je hrobka královny Nefertari, choť Ramsese II. V letech 1987 – 1992 prošla nákladnou rekonstrukcí, avšak její vstup je stále velmi omezen (150 návštěvníků denně), aby se předešlo dalšímu poškození. Původní sarkofág královny, vyrobený z růžového žuly, bohužel nepřečkal do dnešních dnů. Hrobka byla vypleněna již v době Nové říše a ze sarkofágu se dochovaly pouze kousky. Nicméně zachovaly se nádherné malby zobrazující královnu při hře egyptské varianty hry "sennet" nebo naslouchající hlasu 


Nefertari byla pohřbena v hrobce QV66 v Údolí královen. Malby na stěnách její hrobky jsou považovány za nejkrásnější v celém údolí. Přestože byla její hrobka vyloupena už v antickém období, některé součásti pohřební výbavy byly později objeveny Ernestem Schiaparellim, který hrobku v roce 1904 našel a postupně odkryl. Vzhledem k jejímu stavu byla v 50. letech uzavřena a mezi lety 1988 – 1995 byla konzervována. V roce 1995 byla znovu otevřena, avšak přístupná byla jen omezenému počtu turistů.

Když projdete bránou do hrobky a po schodišti do předsíně otevře se vám pohled na první překrásné malby. Na jasně bílém pozadí vystupují pestré postavy a pečlivě vymalované složité hieroglyfy. Jasnost a čistota barvy nekoresponduje s faktem, že je stará více jak tři tisíce let.

Klenbu dveří předsíně zdobí žlutý kotouč vycházející mezi dvěma červenými horami na východě a po stranách je pozorují dva sokoli s hlavou Eset a Nebthet – bohyně horního Egypta. Na levé zárubni je poznat Nebthet, napravo Vadžet – bohyně dolního Egypta v podobě kobry.

Vpravo vepředu na stěně hrobky sedí pod altánem z rákosu Nefertari ve složitém, plizovaném, téměř průhledném plášti se supí čelenkou, drží v ruce žezlo a hraje hru zvanou senet. Protivník je neviditelný, ale malba implikuje, že Nefertari musí svého protivníka porazit, aby mohla vstoupit do podsvětí. Pod ní je nádherně opsaná 17. kapitola z Knihy mrtvých. Vlevo zase Nefertari leží na márách, které mají lví hlavu pod konstrukcí a opět po stranách már stojí dva sokoli. Podle pokrývky hlavy se opět soudí, že je to Eset a Nebthet.


 


RAMESSEUM

Velkolepý chrám Ramesse II., umístěný v západní Thébách, je zasvěcen hlavnímu bohu Thébského království, Amonovi. Nachází se zde v sousedství dalších chrámů králů z 18. až 20. dynastie, jako například Thutmose III. a IV., Amenhotepa III. a Ramesse IV.

Tento chrám sloužil nejen k uctívání zemřelého krále, ale také k oslavě svátku SED, který se konal vždy v třicátém roce panování krále. Jeho účelem bylo obnovení síly a energie panovníka s cílem zajistit prosperitu a budoucnost celého Egypta. Starověcí Egypťané tyto chrámy nazývali "Chrám milionů let", zatímco římský spisovatel Diodóros ho pojmenoval "Hrob Osymandiovo". Dnešní název Ramesseum vychází od francouzského rozluštitele egyptské hieroglyfické písma, Champolliona.

Celý svatý areál rozkládající se na ploše asi 5 hektarů byl obklopen impozantní zdí z nepálených cihel. Kromě hlavního chrámu, královského paláce a svatyně, zahrnoval tento posvátný komplex také chrám zasvěcený uctívání faraona, chrám zasvěcený Ramessově matce Tuji (Mut-Tuja) a jeho manželce Nefertari, školu pro vzdělávání kněží, obydlí kněží, kaple, svatyně a mnohé další. Nechyběly ani hospodářské budovy a sklady, jež sloužily k podpoře života v tomto posvátném území. Chrám byl zdoben mimořádnými reliéfy zobrazujícími slavného Ramesse II. jako neohroženého válečníka, zvláště pak jako triumfátora bitvy u Kadeše. Dochované reliéfy dále ukazují Ramessovu II. v doprovodu božstev. Jako byl zvykem v dalších Ramessových chrámech, i Ramesseum zdobilo několik obřích soch faraona. Počáteční dvojice soch o výšce 17,5 metru strážila schodiště před druhým pylonem (dnes se jedna z kolosálních soch válečně naklání v důsledku minulého zemětřesení). Další dvojice žulových soch stála na druhém nádvoří, avšak dnes z nich zbyly pouze torza. Hlava jedné z těchto soch je vystavena v Britském muzeu, kam byla převezena po objevení slavným Battistou Belzonim.


Medinet Habu

Nádherný chrámový komplex s centrálním chrámem Ramsese III. představuje nejlépe dochovaný památník na Západním břehu. Navzdory své jedinečnosti je tato lokalita často opomíjena turisty, kteří upřednostňují návštěvu slavnějšího Údolí králů. Medinet Habu, sloužící jako regionální administrativní centrum, bylo obklopeno mocnými opevněními, která poskytovala ochranu místnímu obyvatelstvu v nepokojných dobách. V devátém století sužovalo město mor a nakonec bylo opuštěno.

Ramses III je vyobrazen na monumentálním vstupním pylónu s vyvýšeným kopím v ruce a druhou rukou, která drží za vlasy poraženého nepřítele. Během panování Ramsese III byli nepřáteli Egypta Libyjci a námořní národy. Při vstupu do chrámu jsou hieroglyfy a reliéfy vyryté do kamenných zdí stále větší a obvykle zobrazují porážku nepřátel, včetně scén písařů, kteří počítají hromady useknutých rukou a jazyků, a faraóna stojícího nad hromadami hlav zajatců. Některé reliéfy stále zachovávají své původní malby, zatímco křesťané značně poškodili tento chrám a zničili obrovské sochy Ramsese. Navzdory tomuto poškození je chrám stále impozantní, s více než 7 000 metry čtverečními vyzdobených ploch, i když hypostyl je v dezolátním stavu s pouhými zbytky sloupů. Nicméně zde můžete obdivovat úchvatné skalní pozadí.


Der el - Medina

Dér el-Medína je dělnické sídliště, kde bydleli a byli pochování řemeslníci, kteří pracovali na výstavbě fascinujících chrámů a hrobek. Ruiny tohoto sídliště odhalují uspořádání obydlí. Archeologové zde nalezli tisíce střepů obsahujících účty, záznamy a osobní poznámky, což poskytuje informace o tom, kdo kde žil, jak se jmenoval a jaký měl povolání.

Ve vesnici se nachází pohřebiště s několika skalními hrobkami, které jsou otevřené veřejnosti a zdobí je nádherné dochované nástěnné malby. Zvláště stojí za návštěvu hrobka Inhuretchaua a hrobka Sennedžemova. Sennedžemovu byl znám jako "služebník Místa pravdy," což je staroegyptský termín pro Údolí králů. Jeho hrobka obsahovala bohatou funerální výbavu, která je dnes vystavena v Egyptském muzeu v Káhiře. Ačkoliv je toto dělnické sídliště od Údolí králů vzdáleno několik kilometrů po silnici, geograficky leží blízko sebe na opačných stranách téže hory.

Na konci sídliště se nachází skromný ptolemaiovský chrám zasvěcený bohyni Hathor, obklopený zdí z cihel. I přes svou nenápadnost uvnitř naleznete malované reliéfy, které si částečně uchovaly své původní barvy.  


Muzeum mumifikace

Muzeum mumifikace v Luxoru poskytuje fascinující pohled na starověkou egyptskou tradici balzamování těl. Návštěvníci zde získají detailní informace o procesu mumifikace, budou mít možnost obdivovat autentické artefakty a mumie a rozšíří své znalosti o egyptské kultuře. Muzeum se nachází v malebné budově a poskytuje nezapomenutelný zážitek pro všechny zájemce o historii a kulturu Egypta. 

Luxor museum

Toto nádherné muzeum má dobře vybranou a skvěle vystavenou a vysvětlenou sbírku starožitností od konce Staré říše až po mamlúcké období, většinou shromážděné z thébských chrámů a nekropolí. Cena vstupenek mnohé odradí, ale nenechte se tím odradit: jedná se o jednu z nejvděčnějších památek v Luxoru a jedno z nejlepších muzeí v Egyptě.

Na galerii v přízemí se nachází několik mistrovských děl, včetně dobře zachovaného vápencového reliéfu Tuthmose III. (č. 140), nádherně vyřezávané sochy Tuthmose III. v šedé barvě z chrámu v Karnaku (č. 2), alabastrové postavy Amenhotepa III. chráněné velkým krokodýlím bohem Sobekem (č. 155) a jednoho z mála příkladů umění Staré říše nalezených v Thébách. reliéf Unas-ankh (č. 183), nalezený v jeho hrobce na západním břehu.

V roce 2004 bylo otevřeno nové křídlo, věnované slávě Théb v období Nové říše. Vrcholem a hlavním důvodem nové stavby jsou dvě královské mumie, Ahmose I. (zakladatel 18. dynastie) a mumie, o které se někteří domnívají, že je Ramses I. (zakladatel 19. dynastie a otec Sethiho I.), krásně vystavené bez obalů v temných komorách. Další dobře označené exponáty ilustrují vojenskou sílu Théb během Nové říše, v době budování egyptského impéria, včetně válečných vozů a zbraní. V horním patře je vojenská tematika zředěna výjevy z každodenního života, které ukazují technologie používané v Nové říši. Multimediální displeje ukazují pracovníky, jak sklízejí papyrus a zpracovávají jej na listy pro psaní. Mladí chlapci se učí číst a psát hieroglyfy vedle vystavených písařských nástrojů a nástrojů architekta.

Po návratu do staré budovy se po rampě do 1. patra setkáte tváří v tvář se sedící žulovou postavou legendárního písaře Amenhotepa (č. 4), syna Hapua, velkého úředníka, který byl nakonec v ptolemaiovských dobách zbožštěn a který byl jako dozorce nad všemi faraonovými pracemi za Amenhotepa III. (1390–1352 př. n. l.) zodpovědný za mnoho největších thébských staveb. Jedním z nejzajímavějších exponátů je Achnatonova zeď, série malých pískovcových bloků, které dělníci pojmenovali talatat (trojky) – pravděpodobně proto, že jejich výška a délka byla asi tři délky ruky – které pocházely z příspěvku Amenhotepa IV. v Karnaku, než si změnil jméno na Achnaton a odešel z Théb do Tell al-Amarny. Jeho budova byla zbořena a na konci 60. let 20. století bylo nalezeno asi 40 000 bloků, které byly použity k zasypání devátého pylonu v Karnaku, a částečně zde byly znovu sestaveny. Scény zobrazující Achnatona, jeho ženu Nefertiti a život v chrámu jsou vzácným příkladem výzdoby Atonova chrámu. Dalšími zajímavostmi jsou poklady z Tutanchamonovy hrobky, včetně figurek šabti (služebníků), modelů lodí, sandálů, šípů a řady pozlacených bronzových rozet z jeho pohřebního paláce.

Rampa zpět do přízemí vás opustí blízko východu a vedle černo-zlaté dřevěné hlavy kravského božstva Mehit-Weret, aspektu bohyně Hathor, která byla také nalezena v Tutanchamonově hrobce.

Vlevo těsně před východem je malá hala obsahující 16 z 22 soch, které byly odkryty v Luxorském chrámu v roce 1989. Všechny jsou velkolepými ukázkami staroegyptského sochařství, ale čestné místo na konci sálu zaujímá téměř nedotčená 2,45 m vysoká křemencová socha svalnatého Amenhotepa III. v plisovaném kiltu.

Aktivity v Luxoru

Luxor nejsou jen památky, ale můžete tu prožít další úžasná dobrodružství.

Plavte se po historické řece Nil a oceňte místní způsob života, zatímco budete míjet malé vesničky, velkoměsto a historické památky a vykreslovat obraz Luxoru od minulosti až po současnost.

Ti, kteří hledají dobrodružství, se mohou svézt džípem a vydat se do pouště nebo naskočit do vzrušujícího horkovzdušného balonu a sledovat, jak se zlaté sluneční paprsky odrážejí od chrámu boha Slunce.



Let balónem nad Luxorem

Připravte si fotoaparáty na úžasný let balonem nad historickým městem Luxor. Zachyťte paprsky ranního slunce osvětlující město a okolní hory. Podívejte se na řeku Nil a Thébskou sochu z nové perspektivy.

Váš pobyt v Luxoru by nebyl stejný bez pohledu na město z ptačí perspektivy z horkovzdušných balonů. Po pohodlném vyzvednutí před svítáním z vašeho luxorského ubytování nebo výletní lodi se vydejte přes řeku Nil na západní břeh - kde na vás čeká horkovzdušný balón. Po bezpečnostní instruktáži a seznámení s pozemní posádkou a pilotem nastoupíte do koše balonu a připravíte se na vzlet. 

Daleko od denních davů se budete pokojně vznášet nad západním břehem Luxoru a památkami, jako jsou například Théby. Jakmile nad východním břehem vyjde ranní slunce, město a okolní hory se rozzáří v úžasných zlatavých odstínech. Váš odborný průvodce vás také obšťastní výkladem o historii, zatímco si budete prohlížet památky, jako je chrám královny Hatšepsut a Karnak, a další významné stavby. Po přistání se dopravíte zpět do svého hotelu, obohaceni o krásy Egypta z té nejkouzelnější perspektivy.


Luxor Souk (Market) El Souk Road

Souk má tři hlavní části. Hned za Luxorským chrámem a ve spodní části Railway Street (El Mahata St.) u kruhového objezdu je dřevěná stavba, to je začátek souku. (První část). První úsek je považován za turistickou a má upravenou cihlovou uličku. Přes silnici a dále vstoupíte do ne tak turistické části (Střední část). Tato část je většinou místem, kde nakupují místní obyvatelé a kde získáte nejlepší nabídky za nejlepší ceny. Je to dlouhý úsek, který vás konečně přivede k nadzemnímu obchvatu. Pro odvážné, dobrodruhy nebo jen pro zážitek byste měli jít pod most, odbočit doleva a pak doprava a pokračovat po cestě až na její konec směrem na Karnak. (Koncová část). Tato sekce stojí za zážitek, je neupravená ano, ale přináší vám celkovou atmosféru Je to prostě paráda.

Od jednoho konce až po nejvzdálenější části můžete slyšet, cítit a téměř cítit typicky místní atmosféru. Lidé na souku jsou prostě úžasní, všichni mají skvělé úsměvy a vítají vás, když procházíte kolem. Turista by se nikdy neměl nechat zastrašit místními obchodníky. Jediné, co chtějí, je mluvit s vámi.  Samozřejmě, že chtějí něco prodat, ale prosté "ne, děkuji" (La Shocran) nebo prosté ohlédnutí a zamávání při chůzi je mnohem zdvořilejší. 

Pokud se projdete po celé délce souku, budete mít jeden z nejlepších možných nákupních zážitků, které vám Luxor může nabídnout. Je to jako procházka zpět v čase, kde vidíte lidi, jak se věnují svým obchodům, jak to možná dělali po staletí. 

Zvuková a světelná show

Zvuková a světelná show v chrámu Karnaku je jedinečným zážitkem, který vás ponoří do historie starověkého Egypta prostřednictvím velkolepé přehlídky světel, hudby a vyprávění. Představení se odehrává ve večerních hodinách, kdy je chrám osvětlen, a vyprávění vás přenese zpět v čase do doby faraonů. Tento zájezd je ideální pro cestovatele, kteří chtějí poznat krásu a majestátnost staroegyptské architektury novým a nezapomenutelným způsobem.



Plavba po Nilu felúkou

Felucca je tradiční typ egyptské plachetnice vyrobené pro plavbu v mělkých vodách

Prohlédněte si Luxor v jeho nejoslnivější podobě při plavbě po Nilu při západu slunce. Tato soukromá prohlídka felúky vám umožní vychutnat si ničím nerušený výhled na starobylé město z obou břehů Nilu. Během plavby můžete popíjet čaj a zároveň se kochat výhledem na památky, jako je Luxorský chrám


Mešita Abou al-Haggag 

Navštivte jednu z nejdéle fungujících mešit na světě - mešitu Abou al-Haggag, která se nachází na východním břehu řeky Nil.

Mešita Abou al-Haggag, jejíž historie sahá až do 14. století př. n. l., kdy vládl faraon Amenhotep lll, byla pojmenována po místním muslimském vůdci Youssefovi, který šířil islám po celé oblasti a byl známý svou péčí o muslimské poutníky.

Díky jeho činům byla mešita pojmenována po něm a Abú Haggag, což v arabštině znamená Poutník, se stal názvem mešity. Mešita má desítky staroegyptských artefaktů a kultury, od soch po sloupy a náboženské relikvie. Vstup do mešity je zdarma.


Zažijte safari na čtyřkolkách v Luxoru

Připravte se na adrenalinovou cestu, když naskočíte na čtyřkolku a vydáte se prozkoumat členitý terén v okolí Luxoru. Naši zkušení průvodci vás provedou úchvatnou pouštní krajinou a zavedou vás mimo vyšlapané cesty, abyste objevili skryté skvosty. Pociťte vzrušení při jízdě po dunách a před vámi se rozprostírá rozlehlá egyptská poušť. Zastavte se, abyste obdivovali fascinující krásu pouště, její jedinečnou flóru a možná zahlédnete pouštní divokou zvěř. Toto safari na čtyřkolkách slibuje nezapomenutelnou projížďku malebnou pouští Luxoru, kde se duch dobrodružství setkává s nadčasovým kouzlem egyptské krajiny. Ať už jste zkušený jezdec, nebo začátečník, tento zážitek je přizpůsoben tak, aby poskytl vzrušující a bezpečné dobrodružství pro všechny.


Soukromá projížďka na velbloudech, koních a oslech v Luxoru

Můžete si vybrat, jaký druh jízdy chcete, například velbloud, kůň nebo osel. Poté se vydáme na projížďku po polích a staré vesnici prvních vykradačů hrobek, zatímco budeme projíždět kolem Memnonových kolosů. Projížďka bude kolem chrámu Ramesseum, vedle staré vesnice Qurna, než pojedeme zpět údolím šlechticů, abychom se projeli kolem chrámu Medinat Habu.


Tradiční egyptské jídlo / večeře v místním rodinném domě

- Vychutnejte si autentické jídlo s místní luxorskou rodinou - Poznejte egyptskou kulturu a typický životní styl mužů a žen na Blízkém východě - Podívejte se, jak vypadá místní kuchyně, a naučte se recepty tradičních egyptských jídel - Vychutnejte si mátový čaj (oblíbený místní čaj).
Navštivte rodinný dům, popovídejte si s nimi, prohlédněte si ingredience v typické místní kuchyni a naučte se recepty na oblíbená tradiční egyptská jídla. Vzpomeňte si na kushari, plněnou zeleninu, fattah, molokhia, čočkovou polévku, mossaqu a slavnou egyptskou rýži s nudlemi.
Všechna jídla jsou čerstvě a dobře připravena  se sezónní zeleninou a vařena s vášní. Prozkoumejte lahodné chutě pravé egyptské kuchyně v místním domě na venkově v Luxoru, také budete  mít možnost prožít egyptskou pohostinnou atmosféru a vidět skutečný místní životní styl, Po večeři si odpočiňte u šálku čaje, protože je to jedna z hlavních egyptských tradic po jídle a užijte si rozhovor s hostitelem o egyptském životě a tradicích